poniedziałek, 8 stycznia 2018

Limeryk (208) z cyklu mazurskich

           Małżeństwo ze wsi Łoje
Kupiło dwa oboje
Teraz koncertowo
Dmąc w oborze krowom
W udoju brną nastroje

Łoje – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo nad jeziorem Selmęt Wielki.

A tutaj możecie posłuchać oboju w mistrzowskim wykonaniu Tytusa Wojnowicza i przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądała w Polsce zima:8 komentarzy:

 1. Ale te Mazury i okolice mają dobrze, ponieważ miejscowości mają możliwość znalezienia się w Twoich wspaniałych limerykach. A oboju to ja dawno nie słuchałam, dzięki za przypomnienie.
  Serdeczności zasyłam

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobno muzyka wpływa na ilość mleka od krów:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mówią - nie tylko na jakość, ale i na ilość podobno :D

   Usuń
 3. Nie rozumiem słowa "brną"? Czyżby regionalizm.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś brnie przez pustynię, śnieg po pas, oni brną przez oborę. Brnąć, czyli iść z trudem, przebijać się przez coś uciążliwego na naszej drodze np. śnieg, błoto, krzaki. Słowniki internetowe mówią tak:

  Słowo brnąć posiada 126 synonimów w słowniku synonimów. Synonimy słowa brnąć: iść, telepać się, toczyć się, człapać, wlec się, przebierać nogami, zdążać, maszerować, leźć, wędrować, podążać, kroczyć,

  forma · liczba pojedyncza · liczba mnoga. 1. os. 2. os. 3. os. 1. os. 2. os. 3. os. bezokolicznik, brnąć. czas teraźniejszy, brnę, brniesz, brnie, brniemy, brniecie, brną. czas przeszły, m, brnąłem, brnąłeś, brnął, brnęliśmy, brnęliście, brnęli. f, brnęłam, brnęłaś, brnęła, brnęłyśmy, brnęłyście, brnęły. n, brnęłom, brnęłoś, brnęło.

  Słowo "brnąć" ma także znaczenie inne niż lokomocyjne np. "Ona go oszukuje i zdradza, a on brnie dalej w tę znajomość i pogrąża się coraz bardziej". Lub "Było mi trudno, ale jakoś przez to przebrnąłem".

  Myślę, że wyjaśniłam dostatecznie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę tęsknię za zimną. Za Warmią i Mazurami tęsknię ustawicznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Zachęcam do komentowania.

W przypadku braku konta na Google lub Fb i logowania się jako "Anonimowy", bardzo proszę o podpisanie się w treści komentarza, gdyż chciałabym wiedzieć, kto do mnie pisze.

Każdy komentarz jest dla mnie cenny, jednak komentarze obraźliwe i zawierające wulgaryzmy będą konsekwentnie usuwane. Dobre maniery i kulturę słowa cenię ponad wszystko.

Szczególnie polecam:

Fraszka na gościa