czwartek, 21 czerwca 2018

Impresja na temat piosenek z tekstem

Do napisania tego postu zainspirowała mnie Ultra wzdychając za dawniejszymi przebojami, które miały ambitny tekst i dobrą muzykę, a nie 3 słowa umieszczone w trzech taktach w kółko i w kółko, bądź durnowate rymy do skocznej muzyczki umpa umpa. Ten tekst składa się głównie z tytułów moich ulubionych piosenek, choć jeśli akurat pasowały, to użyłam tych mniej lubianych. Ciekawa jestem ile i jakie z tych tytułów tu odnajdziecie i czy pamiętacie, kto je wykonuje. Oczywiście mogłabym tak pisać i pisać - niekończący się strumień świadomości, bo ukochanych piosenek jest dużo więcej. Może jeszcze kiedyś wrócę do tematu, a może napiszę coś w tym stylu z tytułami książek lub filmów. Zapraszam do wspólnej zabawy.


To nie będzie autobiografia, ale historia jednej znajomości. Zastanawiałam się, gdzie to siódme morze, choć byłam z tobą w górach. Patrząc na moje nogi wyszeptałeś - babę zesłał Bóg - i prosiłeś: ogrzej mnie, bo ciągle pada! Tak, to był słynny deszcz w Cisnej. Czekały na nas połoniny niebieskie i cudne manowce. Mówiłeś, że we mnie jest seks, a ja odpowiadałam, że seksapil, to nasza broń kobieca i że przekonasz się o tym w moim magicznym domu, do którego będziemy biegli goniąc kormorany i zbierając kasztany. Potem pójdziemy piechotą do lata - następnego lata, może będzie to spacer dziką plażą, a może leżąc pod gruszą będziemy otwierać puste koperty? Święty spokój! Tak, tego nam potrzeba, oczywiście oprócz błękitnego nieba. A teraz mamy jesień w kolorze śliwkowym, wchodzimy na ściernisko. Rozglądamy się - gdzie są te łąki? Co się stało kwiatom? W co się bawić, gdy przepadły gdzieś zabawki: konik na biegunach i laleczka z saskiej porcelany? Bawimy się w życie, tymczasem czas nas uczy pogody. Cały w błocie wyglądasz jak czarny Alibaba. A ja motylem jestem. Mówisz - daj mi tę noc i marzy ci się szał niebieskich ciał. Pij mleko - podajesz mi odpustowy kubek wspominając kolorowe jarmarki. Kocham cię życie! - krzyczę - Wszystko, czego dziś chcę, to być kobietą! Niech żyje bal! Kochaj mnie! To moje jedyne marzenie! Jesteś lekiem na całe zło! Ty na to - kochać, jak to łatwo powiedzieć... 

W oddali słychać muzykę - trwa zabawa podmiejska. Ten gorący rytm, to samba przed rozstaniem. Szczęśliwej drogi, już czas! - szepczę. Przyjdę do ciebie niebieskooka - mówisz i odchodzisz. Napisz, proszę. Poszłabym za tobą do nieba, do piekła, mój mały książę, ale jestem zbyt dumna. Zostają mi małe tęsknoty i choć już nie widzę ciebie w swych marzeniach, to czuję, że powrócisz tu czerwony jak cegła i jeszcze raz zatańczysz ze mną nasz grand waltz brillant. Tymczasem odpływają kawiarenki, w których wymyśliłam cię. Patrzę na cień wielkiej góry i śnię sen o dolinie, dokąd to nie ptak mnie zabierze, nie złoty paw, lecz wehikuł czasu. Mówię do siebie - idź swoją drogą, czas nie będzie na nas czekał, zegar nie ma litości. Nie pomoże zegarmistrz światła. Śpij kochany, śpij. Niech ci się śni jakaś Baśka, Jenny, Anna Maria czy Małgośka, a ja tymczasem przeklnę cię. Albo trafi mi się lepszy model, mój przyjacielu, nadejdzie czas relaksu i zatańczę z nim takie tango, jakie tobie się nigdy nie śniło.

Już kąpiesz się nie dla mnie... Wyobrażam sobie jej portret. Czy była najpiękniejsza w klasie? A może miała najwięcej witaminy? Jest jeden świat, ale w nim nie ma, nie ma ciebie. Dziwny jest ten świat - raz mi daje groszki i róże, innym razem trzy zapałki, czasem dotyk, taki cud i miód, smak i zapach pomarańczy, a czasem po prostu gorzko mi. A jeśli przypadnie mi bombonierka, czerwone korale lub złoty pierścionek i diamentowy kolczyk, a dla ciebie miły przeznaczona będzie tabakiera, lornetka, ewentualnie rower lub tylko szklanka wody zamiast?  Bo ja nie mogę ci wiele dać.
Jestem jak jaskółka uwięziona w klatce moich uczuć, dręczy mnie niepewność. Gdybyś zechciał wrócić, zastaniesz domek bez adresu... Tomaszów, Barcelona, Batumi, czy może wyśnisz sen o Warszawie, a może cykady na Cykladach?

Nie będę Julią. Przeżyj to sam, a przekonasz się, co czuję. Zostanie ci tylko wspomnienie i żółte kalendarze. Za ostatni grosz kupisz sobie remedium. Po co ci była ta karuzela z madonnami? Moje serce jednak krzyczy: nie opuszczaj mnie! Nie chcę więcej, tylko być zawsze tam, gdzie ty!

Piję wino samotnych, zapijam whisky i tańczę na stole protest dance. Wariatka tańczy! - ludzkie gadanie. Co mi Panie dasz? - pytam. Dwa serca, dwa smutki - słyszę. Wybrzmiewa dumka na dwa serca. Kończy się korowód zdarzeń, jeszcze herbatka i czas na sen... Śnią mi się tańczące Eurydyki - to bal wszystkich świętych, czy bal Arlekina? Ale gdzie ci mężczyźni? Tańczę solo i boso... Gdzie ty, gdzie ja? Włącza się piąty bieg i wiozą mnie windą do nieba. Ot, człowieczy los... Dmuchawce, latawce, wiatr... Kocham cię, kochanie moje, a ty nie umiesz kochać... Nic nie boli tak jak życie. Ja wysiadam.

11 komentarzy:

 1. Kochana, nisko się kłaniam za ten tekst, pomysł świetny, zabawny i na każdą okazję, muszę wykorzystać. Praca benedyktyńska, tyle tytułów i wszystko układa się w logiczny ciąg. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgrabnie Pani przypomniała kilka piosenek z tym przesłaniem, tak odebrałam,że teraz to już nie , że teraz to już mniej, że...ktoś mi kiedyś powiedział,że Mozart, to takie niegdysiejsze umpa umpa i tak jakoś, wolę Chopina Rachmaninowa...tu też wiele słów ale trzeba je na bieżąco wpisywać.Z każdym pokoleniem ,nowi ludzie przychodzą. Inaczej patrzą , inaczej widzą i chociaż być może nie w smak odchodzącym co nowego tworzymy i zostawiamy po sobie, jest i miejsce na tekst jest i miejsce na zamyślenie i będzie też o czym pisać wspomnienia. Wbrew pozorom.Szkoda, że jak zawsze, musi się to wszystko przebijać przez zarozumiałych starców, którzy uważają ,że nic lepszego powstać nie może ponad Młynarskiego, Koftę itp itd ale może, może. Słyszałam kilkoro dzieci, które trafiały do mnie bardziej niźli , czasem zatęchłe już , tuzy ...ale jak wygrać w radio z zatęchłymi ,wszak tylko oni w głowach i na półkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, debiutantom, nawet świetnym, ciężko się przebić, a co dopiero wybić!

   Usuń
 3. Pomysł i wykonanie bez zarzutu, gratulacje!
  Tadeusz Haftaniuk

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna zabawa takie układanie z cytatów. Dobre do konkursu "rozpoznaj ich wszystkich". Faktycznie przebojami zostają tylko te kawałki, przy których dziewoje wiją się, demonstrując dwoje wdzięki. Tak to teraz wygląda...
  Radia przestałam słuchać, bo nie podoba mi się jak moją głowę zalewało morze bzdetów, przy tym wpadających w ucho – O ZGROZO!
  Zostaję jednak przy płytach swoich ulubionych wykonawców, śpiewających z tekstem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytatów jest tylko kilka, reszta to tytuły piosenek :) Jest tych tytułów 148
   :)))))

   Usuń
 5. ktoś kiedyś powiedział, że trzeba pisać tak, żeby było do wszystkiego podobne, a nikt nie mógł przyczepić się o plagiat. i tak powstają niezapomniane przeboje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały tekst, oszałamiająca ilość piosenek(tylko około 100 tytułów udało mi się odgadnąć). Nie potrafię określić ilu wykonawców ukrywa tekst, bo ja do tych moich odgadniętych, naliczyłam 55, chociaż przy „Koniku na biegunach”, „Seksapilu” , „Czarnym Alibabie”, „Bo we mnie jest seks” miałam kłopot. Urszula nie była pierwszą wykonawczynią „Konika”. Eugeniusz Bodo był pierwszym wykonawcą „Seksapilu” jeszcze w przedwojennym filmie,a po wojnie wykonywała tę piosenkę Barbara Rylska „Czarny Alibaba” bardziej jest znany w wykonaniu Heleny Majdaniec niż Andrzeja Zauchy, a piosenkę „Bo we mnie jest seks” znamy z Kabaretu Starszych Panów, gdzie wykonywali ją Kalina Jędrusik i Wiesław Michnikowski(„Adios pomidory”). „Kolorowe jarmarki” przyporządkowałam Januszowi Laskowskiemu, chociaż większość będzie utwór kojarzyła z Marylą Rodowicz.
  Wspaniale się bawiłam przypisywaniem odgadniętych utworów do wykonawców. Oto moja lista(jestem ciekawa ile odgadłam ze wszystkich zawartych w tekście i jak byłam zgodna co do wykonawców).
  1. BAJM: Dwa serca, dwa smutki; Piechotą do lata
  2. BANASZAK: samba przed rozstaniem; W moim magicznym domu
  3. BANDA I WANDA: Nie będę Julią
  4. BŁAŻEJCZYK : Cud i miód
  5. BODO : Seksapil
  6. BOLTER :Daj mi tę noc
  7. BRATHANKI: Czerwone korale
  8. BUDKA SUFLERA : Sen o dolinie, Za ostatni grosz, Bal wszystkich świętych,Takie tango, Nic nie boli tak jak życie
  9. CZERWONE GITARY: Anna Maria, Historia jednej znajomości, Ciągle pada
  10. DEMARCZYK: Waltz Brillant, Groszki i róże, Karuzela z madonnami, Tomaszów
  11. DWA PLUS JEDEN: Windą do nieba
  12. FILIPINKI: Bal Arlekina,Batumi
  13. FRĄCKOWIAK:Bawimy się w życie, Napisz proszę
  14. GEPPERT : Kocham cię życie
  15. GERMAN: Człowieczy los, Tańczące Eurydyki
  16. GOLEC uORKIESTRA: Lornetka, Ściernisko
  17. GÓRNIAK: Dumka na dwa serca
  18. GRECHUTA: Korowód ; Niepewność
  19. JANTAR:Moje jedyne marzenie
  20. JEŻOWSKA:Najpiękniejsza w klasie
  21. JAROCKA: Kawiarenki, Motylem jestem
  22. JOPEK :Ja wysiadam
  23. KAYAH: Pij mleko, Śpij kochany śpij
  24. KLICH: Lepszy model
  25. KOTERBSKA: Kasztany
  26. KRAWCZYK:Zatańczysz ze mną jeszcze raz; Mój przyjacielu
  27. LADY PANK:Być zawsze tam gdzie ty
  28. LASKOWSKI: Kolorowe jarmarki
  29. LOMBARD:Przeżyj to sam
  30. ŁOBASZEWSKA: Czas nas uczy pogody
  31. MAANAM: Kocham cię kochanie moje; Cykady na Cykladach; Oprócz błękitnego nieba; Szał niebieskich ciał
  32. MAJDANIEC: Czarny Alibaba
  33. MAJEWSKA: Być kobietą
  34. MEC:Jej portret
  35. MICHNIKOWSKI: Już kąpiesz się nie dla mnie
  36. MŁYNARSKI:W co się bawić
  37. NIEMEN: Sen o Warszawie; Dziwny jest ten świat, Domek bez adresu
  38. PECTUS: Barcelona
  39. PERFECT: Autobiografia,Kochaj mnie, Nie mogę ci wiele dać
  40. PROŃKO: Deszcz w Cisnej, Jesteś lekiem na całe zło, Małe tęsknoty
  41. PRZYBYLSKA: Pamiętasz była jesień
  42. RINN: Gdzie ci mężczyźni
  43. RODOWICZ: Wariatka tańczy, Ludzkie gadanie, Niech żyje bal, Małgośka, Święty spokój, Leżę pod gruszą, Remedium, Siódme morze
  44. RYBIŃSKI: Czas relaksu
  45. ROSIEWICZ:Najwięcej witaminy
  46. SANTOR: Powrócisz tu
  47. SOBCZYK: Mały książę
  48. STAN BORYS: Jaskółka uwięziona, Spacer dziką plażą
  49. SZCZEPANIK: Puste koperty, Żółte kalendarze, Kochać, Goniąc kormorany, Zabawa podmiejska
  50. TROJANOWSKA:Wszystko czego dziś chcę
  51. TURNAU: Bombonierka
  52. TUTINAS: Gorzko mi
  53. URSZULA: Dmuchawce, latawce, wiatr, Konik na biegunach
  54. VOX :Szczęśliwej drogi
  55. WILKI: Baśka
  56. WOŹNIAK:Zegarmistrz światła, Smak i zapach pomarańczy
  Mam nadzieję, że nie weźmiesz mi za złe, tak obszernego komentarza, ale zaproszenie do zabawy potraktowałam poważnie, dając w ten sposób dowód szacunku dla Ciebie i pracy jaką włożyłaś w przygotowanie tak uroczego tekstu. Pozdrawiam serdecznie, bijąc gorące brawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie uznanie dla wykonanej pracy! Gratuluję. Właśnie opublikowałam rozwiązanie zagadki. Możesz porównać :)
   Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za zaangażowanie w zabawę!

   Usuń
 7. Czarodziejko, gratulacje za ciekawy tekst. Przypomniałaś tyle znanych i dobrych piosenek. Początkowo zaczęłam liczyć, ale po dojściu do pięćdziesięciu przestałam.
  Tak zgrabnie i sensownie napisanego tekstu z tytułów w ogóle nie czytałam.
  Brawo. Zasyłam serdeczności

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Zachęcam do komentowania.

W przypadku braku konta na Google lub Fb i logowania się jako "Anonimowy", bardzo proszę o podpisanie się w treści komentarza, gdyż chciałabym wiedzieć, kto do mnie pisze.

Każdy komentarz jest dla mnie cenny, jednak komentarze obraźliwe i zawierające wulgaryzmy będą konsekwentnie usuwane. Dobre maniery i kulturę słowa cenię ponad wszystko.

Szczególnie polecam:

Fraszka na gościa