wtorek, 27 marca 2018

Nie tylko rachmistrzyni z wczorajszego limeryku ma problem matematyczny. W "Jeden z dziesięciu" też mają.

Właśnie obejrzałam 20., ostatni przed wielkim finałem odcinek "Jednego z dziesięciu" edycji 104. tego teleturnieju. I niestety teleturniej ten zaliczył wpadkę. W finale odcinka odpadła pani Magdalena na pytaniu "Ile wynosi suma kątów zewnętrznych prostokąta?" Pani Magdalena rozpoczęła dobrze: 4x180 stopni, ale już czasu na policzenie jej nie dano, bo natychmiast rozległ się brzęczyk, a pan prowadzący poprawił, że 4x270 stopni, co niestety prawdą nie jest.

Jest to wiedza z zakresu szkoły podstawowej. Kąt zewnętrzny wielokąta, to kąt przyległy do kąta wewnętrznego. Kąty przyległe uzupełniają się do 180 stopni, mają jedno ramię wspólne, a ich pozostałe ramiona tworzą linię prostą. Toteż każdy kąt wewnętrzny ma dwa kąty przyległe, w przypadku prostokąta są to 2 kąty po 90 stopni, czyli razem 180 stopni, co razy 4 daje 720. A więc pani Magdalena miała rację. Powinna złożyć reklamację. Przykre jest, że w tak ambitnym teleturnieju zdarzają się tego rodzaju błędy. 
W tym wypadku kąty 𝞫 i 𝞫' są kątami zewnętrznymi dla kąta a, natomiast kąty 𝛅 i 𝛅' dla kąta 𝛄. Źródło obrazka: Wikipedia

Na dodatek suma miar kątów zewnętrznych dowolnego wielokąta wypukłego jest liczbą stałą i zawsze wynosi 720 stopni, toteż również w przypadku prostokąta wynosi 720 stopni (czyli tak, jak zaczęła liczyć pani Magdalena, co jej brutalnie przerwano: 4x180 = 720, a nie 1080 (4x270 = 1080), jak poprawił panią Małgorzatę prowadzący Tadeusz Sznuk. Ciekawa jestem, co wydawcy programu teraz z tym zrobią, bo napisałam na Fb do autorów fanpage'a "Jednego z dziesięciu". Ciekawe, czy dostanę odpowiedź i ciekawe co z panią Magdaleną, której kibicowałam i kibicuję nadal, aby złożyła reklamację i jej ją uznano. Uważam, że powinna zagrać w wielkim finale, bo tę możliwość jej ewidentnie odebrano. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy finału odcinka, gdyby grała dalej, a nie odpadła w wyniku błędu autora pytań.


A na tym rysunku (źródło: medianauka.pl) zaznaczono niebieskim kolorem wszystkie kąty zewnętrzne w czworokącie, który wprawdzie prostokątem nie jest, ale zasada wyznaczania tych kątów jest zawsze taka sama w każdym wielokącie wypukłym:

😠

16 komentarzy:

 1. O matko kochana, geometria nie była nigdy moją mocną stroną, za dużo danych, odpadam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kąty zewnętrzne w prostokącie najłatwiej wyznaczyć (jak w każdym innym wielokącie) przedłużając boki poza wierzchołki kątów wewnętrznych. W przypadku prostokąta utworzą się przy każdym wierzchołku 4 kąty proste, z czego 2 (jak na rysunku) są kątami zewnętrznymi. Wystarczy spojrzeć, co tutaj trudnego? A 2x90 stopni = 180 stopni (w sumie) przy każdym wierzchołku, co razy 4 wierzchołki daje 720 stopni.

   Usuń
 2. Wiedza z zakresu szkoły podstawowej? Żarty sobie stroisz, Czarownico?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, co mówię, Boja. Uczę matematyki w szkole podstawowej. Już w klasie piątej uczniowie uczą się, co to jest kąt zewnętrzny w wielokącie. A w klasie szóstej jest to już wiedza obowiązkowa.

   Usuń
  2. Teraz sobie przypomniałem. Mnie też tego uczyli w podstawówce. Tyle, że w dziwny sposób. Jeżeli byłem tylko trochę niegrzeczny - wysyłali mnie do kąta wewnętrznego, bardziej niegrzeczny - wywalali mnie do kąta zewnętrznego...
   No, no... Człowiek się czegoś nauczył i nawet nie wie, że tego się nauczył...

   Usuń
  3. Ha ha ha, Boja, Ty znajdziesz odpowiedź na każde pytanie i będzie to odpowiedź nietuzinkowa! Super!

   Usuń
 3. W czasie gdy w innych stacjach nie było o tej porze interesujących mnie programów, też oglądałam ten teleturniej, bo bardzo go lubię. Jakiś czas temu było już pytanie, odpowiedzi na które nie uznano, choć była prawidłowa. Mężczyzna się odwołał i w finale wystąpił. Może tym razem będzie podobnie. Z okazji Świąt życzę przede wszystkim odpoczynku, bo "Obyś cudze dzieci uczył" dla jednych jest tylko przysłowiem, dla innych przekleństwem, a dla mnie ciężką, niewdzięczną pracą. Dlatego zawsze będę miała szacunek dla każdego nauczyciela. Ukłony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również życzę wszystkiego dobrego na te Święta. Niech będą radosne, słoneczne, takie prawdziwie wiosenne i zdrowe. Serdeczności :)

   Usuń
 4. Nigdy nie przepadałam za matematyką, ale to wiem i rozumiem. Niesamowite, że w takim kultowym już programie, taka wielka wtopa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, Hexe, wszystko parszywieje i deprecjonuje się, nawet taki teleturniej z ambicjami. Już Kopernik pisał, że pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy, jak widac w naszych czasach ma to odniesienie do każdej dziedziny, nir tylko finansów. Smutne to. W końcu ktoś bierze za to kasę, więc odpowiedzi na przygotowane pytania powinny być po wielokroć sprawdzone i zweryfikowane. Na Fb, gdzie zostawiłam wiadomość prywatną wysłaną Messengerem do 1/10 ze sprostowaniem, że prowadzący podał złą odpowiedź pomijają to milczeniem, zaraz upłynie doba, pies z kulawą nogą mi nie odpowiedział, a wystarczyłoby jakieś dziękuję, za zwrócenie uwagi na ewidentny błąd. My mamy tylko płacić abonament, a tak poza tym to nas mają gdzieś.

   Usuń
 5. Aleś czarowniczko jesteś diciekliwa ho ho - gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kalinaxo, nie znoszę niekompetencji tych, którzy biorą zapewne duże pieniądze za to, żeby takich błędów nie było. W tym wypadku odstawili fuszerkę, tym bardziej bolesną, że eliminującą z gry naprawdę mądrą i kompetentną zawodniczkę z szeroką wiedzą. Wstyd.

   Usuń
 6. Producentem programu jest "EUROMEDIA T.V." SPÓŁKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA, ul. PUŁAWSKA, nr 12 A, lok. 14, miejsc. WARSZAWA, kod 02-566,PREZES ZARZADU BRZYWCZY ANNA KAMILA. Napisz tam może odpowiedzą.
  b

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze chwilę poczekam, może na Fb ktoś się zreflektuje. Jeśli nie, napiszę, jeśli tylko będzie do nich jakiś kontakt. Dzięki :)

   Usuń
 7. To jak ja maturę zdałam? Pojęcia o tych kątach nie miałam, czyżbym piątą klasę opuściłam?
  Z okazji Wielkiej Nocy samych wspaniałych i szczodrych zajęcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Również życzę wszystkiego dobrego na te Święta i dużo promiennego wiosennego uśmiechu.
   A o kątach na pewno pojęcie miałaś, tylko z czasem nam umyka z pamięci to, co w życiu codziennym nie jest nam potrzebne.

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny. Zachęcam do komentowania.

W przypadku braku konta na Google lub Fb i logowania się jako "Anonimowy", bardzo proszę o podpisanie się w treści komentarza, gdyż chciałabym wiedzieć, kto do mnie pisze.

Każdy komentarz jest dla mnie cenny, jednak komentarze obraźliwe i zawierające wulgaryzmy będą konsekwentnie usuwane. Dobre maniery i kulturę słowa cenię ponad wszystko.

Szczególnie polecam:

Fraszka na gościa